Tinkamas kvėpavimas (Pranajama)
Joga moko mus kaip maksimaliai išnaudoti visą plaučių tūrį ir kontroliuoti kvėpavimą. Taisyklingas kvėpavimas turi būti gilus, lėtas ir ritmingas. Tai didina mūsų gyvybingumą ir proto aiškumą.
Dauguma žmonių kvėpuodami naudoja tik dalį savo plaučių tūrio. Jie kvėpuoja paviršutiniškai, per mažai išplėsdami krūtinės ląstą ir nepakankamai aprūpina organizmą deguonimi. Tokie žmonės vaikšto susikūprinę, kenčia nuo nugaros ir sprando skausmų, labai greitai pavargsta ir patys nežino kodėl. Jiems reikėtų išmokti pilno jogos kvėpavimo.
Yra trys pagrindiniai kvėpavimo tipai:
1. Raktikaulinis kvėpavimas yra labiausiai paviršutiniškas ir blogiausias iš visų tipų. Įkvėpimo metu pečiai pakyla, o pilvas įtraukiamas. Taigi įdedama daugiausia pastangų, bet į plaučius patenka mažiausiai oro.
2. Krūtininis kvėpavimas- kai įkvėpimo metu išsiplečia krūtinės ląsta. Šis kvėpavimas taip pat yra nepilnas.
3. Gilus kvėpavimas pilvu yra pats geriausias, nes leidžia orui pasiekti apatinę ir pačią didžiausią plaučių dalį. Kvėpuojant tokiu būdu, naudojama diafragma ir kvėpavimas tampa lėtas bei gilus.
Iš tikrųjų, nei vienas iš šių tipų nėra pilnas. Pilnas jogos kvėpavimas apjungia visus tris, kai įkvėpimas prasideda nuo pilvo ir kyla, užpildydamas deguonimi krūtinės ląstą bei raktikaulinę sritį.
Mokantis kvėpavimo pilvu
Tam, kad pajusti koks yra taisyklingas kvėpavimas diafragma, atsigulkite ant nugaros (reikėtų dėvėti laisvus, pilvo neveržiančius drabužius). Tada uždėkite ranką ant viršutinės pilvo dalies- ten kur yra diafragma. Lėtai įkvėpkite ir iškvėpkite. Įkvėpimo metu pilvas turi išsipūsti, o iškvepiant- nusileisti žemyn. Stenkitės pajusti šį judesį.
Mokantis pilno jogos kvėpavimo
Jei jau išmokote kvėpuoti pilvu, Jūs esate pasiruošęs mokytis pilno jogos kvėpavimo. Lėtai įkvėpdami išpūskite pilvą, tada leiskite orui kilti, užpildyti krūtinės ląstą ir, galiausiai, įkvėpimo pabaigoje- viršutinę plaučių dalį. Iškvepiame tuo pačiu būdu- lėtai išstumiame orą pirmiausiai iš pilvo (pilvas leidžiasi žemyn), tada iš krūtinės ir raktikaulinės srities. Tai yra pilnas jogos kvėpavimas.
Pranajama (Pranayama)
Subtili gyvybinė energija, vadinama prana, yra pats svarbiausias dalykas, apsprendžiantis mūsų kvėpavimą. Pranos kontrolė veda prie proto kontrolės. Jogos kvėpavimo pratimai vadinami pranajama, kas reiškia pranos kontrolę.
Dvi pagrindinės pranajamos, kurių mokome mūsų centre, yra Kapalabhati (diafragminis kvėpavimas, akcentuojant iškvėpimą) ir Anuloma Viloma (pakaitinis kvėpavimas šnervėmis).